Tuesday, September 27, 2011

Solution for Question 5 Classwork of worksheet 9 by Yoshiki


Question: Mrs Tan has a certain sum of money to buy fruits. She can buy n mangoes at $1.60 each and have $0.80 left. Alternatively, she can buy (n+10) apples at $0.70 each and have $0.10 left.

               (i) How many mangoes did Mrs. Tan buy?
              (ii) How much money did Mrs. Tan have for buying fruits?

No comments:

Post a Comment