Chap 10 Percentages

Percentages: Which is a better deal? (I) National Geographic Magazines 

A. Context
The National Geographic magazine is known for its high quality photographs taken by the award-winning photographers. As a resource for budding photographers in SST, the Media Club teacher, Mr Fong is considering having the National Geographic magazines made available to students.

To make the purchase, he has to make a proposal to the department to justify that he has identified the best deal for the school. He could go to the newstand to buy the magazine every month or subscribe the magazine at the annual basis.

B. Available Information (Resources)

C. Leading Questions
Using the following format, help Mr Fong to put down his recommendation, together the necessary justifications for the best deal.

1. At the National Geographic Store, which is a better deal - To buy the magazine personally at the store or subscribe from the store? Why?

2. At the National Geographic Website, it charges $76 for 12 issues. How much does the subscriber pay for each issue? Is it giving a better or worse off deal compared to the store?

3. Based on the information at "EmitAsia",
(a) how much does one save for each issue if it is purchased through subscription?
(b) how much discount (in percent) does one actually save if purchased through subscription?

D. Recommendations
4. Put forward your recommendation.
E.g. We recommend Mr Fong to purchase personnal/ subscribe through the National Geographic Store/ Online subscription/ at the newstand because, by this mode of purchase because he is going to pay ..... (describe the amount he pays for each mode of purchase, hence do a comparison)
[it is important that you are able to justify your decision?]

E. Process and Challenges
5. When making the comparisons, what will be key to your decision making?
6. What are the challenges do you encounter?


courtesy of and adapted from Ms Loh KY

6 comments:

  1. 1) Subscribing from the store will be cheaper since 12 issues individually costs a total of $91.20 and the subscription for 12 issues is only $49. Thus, subscribing will be cheaper.

    2) A subscriber at the website pays $(6 1/3) for an issue. It is a worst deal compared to the store since a subscriber would only pay $(4 1/12).

    3a) One will save $(4 2/3).

    3b) One actually save at a (42 14/33)% discount.

    4) I recommend Mr Fong to subscribe through the National Geography Store because by this mode of purchase he is going to pay $49 for 12 issues and has the best rate compared to the other two which costs $76 for 12 issues.

    5) The key in my decision making is the price for a certain amount of issues in a subscription.

    6) The challenge that was my greatest obstacle was looking for the number of issues for $49 on the National Geographic Store.

    ReplyDelete
  2. 1) Subscribing the magazine from the store will be cheaper since 12 issues costs $91.20 while subscription for 12 issues is only $49. Hence, subscribing the magazine is cheaper than buying it individually.

    2) Subscribing via website pays $6 1/3 for an issue. It is worse compared to subscribing via the store since a subscriber would only have to pay $4 1/12 per issue.

    3a) Saves $2.25
    3b) Saves approximately 35.52631579%

    4) I recommend Mr Fong to subscribe through the National Geography Store because by this mode of purchase he is going to pay $49 for 12 issues which has the best rate as compared to the other two services which costs $76 for 12 issues.

    5) The key in my decision making is the amount of money spent on each type of subscription/service.

    6) The challenge was trying to calculate and referring at the same time, it was so confusing...

    ReplyDelete
  3. 1)
    Subscribe from the store.

    If he buy personally at the store,
    1 copy = $7.60
    12 copies = $7.60 x 12 = $91.20

    If he subscribes,
    $49

    Based on this, we can say that subscribing is a better deal.

    2)
    The subscriber pays approximately $6.40.

    $76 ÷ 12 ≈ $6.40 ( Rounded up )

    It is giving a better deal compared to the store considering the fact that it is cheaper and also that it included freebies.

    3)
    a) $56

    $11 x 12 = $132 ( total amount of money for 12 copies )
    $132 - $76 = $56 ( difference )

    b)42.42% ( 2dp )

    ($56 ÷ $132) x 100% ≈ 42.42% ( 2 decimal place )

    4)
    I recommend Mr Fong to subscribe through the National Geographic Store because at this mode of purchase he is going to pay only $49 dollars/12 copies. As for the other 2 modes of purchase, he would need to pay $76 dollars even though there are freebies for the online subscription.

    5)
    The key to my decision making is the amount of money they are charging us for the purchase for a certain number of copies purchased.

    6)
    It was actually trying to find out whether the $49 for the National Geographic Store was for how many copies.

    ReplyDelete
  4. (1) One issue would be $7.60 if he buys it personally at the store. So 12 issues would be $91.2. If he subscribes, 12 issue would be $49. Therefore, subscribing would be a better deal.

    (2) 76/12= 6.33
    If Mr Fong subscribes, he would pay $6.33 per issue.
    This is a better deal than the store's. It also includes other free stuff.

    (3)
    (a) 79/12= 6.33 per issue.
    $11-6.4(rounded up) =$4.6

    (b) 4.6/11= 41.8%

    (4)
    We recommend Mr Fong to subscribe through the National Geographic store. This subscription is way better than the others. You will only need to pay about $4 per issue whereas the other subscriptions require you to
    pay more. This is also the official place to buy the magazines.

    (5) The key issue is the price for each issue of the magazine.

    (6) The greatest issue was looking out at the prices in the market as each website offers different deals.

    ReplyDelete
  5. 1.To subscribe from the store would be a better deal. As buying the magazine personally at the store will cost $7.60per issue which will amount to $91.20 for 12 issues, while subscribing from the store will only cause $49 for 12 issues. Thus, subscribing will be cheaper.

    2. The subscriber will have to pay $6.33 for each issue. If you just compare the raw price, it is giving a worse off deal compared to the store. As if you subscribe from the store, the price of each issue is only $4.08. However, at the National Geographic Website they give etra freebies like a free fleece jacket and wall map, up to four additional full coloured wall maps a year and more.

    3.
    (a) One will save $56 if it is purchased through subscription.
    (b) One will save 42%.

    4. I recommend Mr Fong to purchase the magazines subscribing through the National Geographic Store because, by this mode of purchase he is going to pay $4.08 for each issue while he will have to pay $6.33 for each issue from both the National Geographic Website and "EmitAsia". Also the students do not need the freebies given from the other online websites. Thus, I recommend Mr Fong to purchase the magazines subscribing through the National Geographic Store.

    5. When making the comparisons, what will be key to your decision making?
    The key to my decision making is how worth it the deal is and which one is better depending on the situation.
    6. What are the challenges do you encounter?
    The greatest challenge I encountered was finding out how many issues they were referring to for the subscription of $49.

    ReplyDelete
  6. 1.Subscribing is much much cheaper as buying individual copies(1copy/month) would cost Mr Fong $91.20 whereas subscribing would only cost Mr Fong $49.

    2.The subscriber would have to pay $6.33 per issue. If the subscriber were to buy one magazine every month, it would be a better deal with the subscription being $15.20 cheaper. But, if the subscription from the website were to be compared to the subscription from the shop, the website subscription would be worse with the website subscription being $37 dollars more expensive than the website subscription.

    3.
    a.$56 will be saved
    b.42% will be saved.

    4. We recommend Mr Fong get the subscription from the NatGeo web store which costs $76. Despite it being more expensive than the Store subscription, the freebies that come a long with the subscription will be an incentive to the students to read more which is totally worth the extra amount of money needed to pay compared to the store subscription which is cheaper($49).

    5. The key to my decision making is what is inside of the subscription and whether it is worth the extra money.

    6. The greatest challenge is thinking about budget and the freebies when choosing which subscription to take.

    ReplyDelete